Share:
 

Team Selections

Season 
Round 
Grade 
Eastern Cricket Association - A Turf (Sturgess Shield)
Round 14 - Sat 22 Feb 2020 (12:30PM), Sat 29 Feb 2020 (12:30PM)
Ashwooddef byRichmond City
Venue: Essex Heights ReserveMatch ID: 3189094
Umpires: Umpire1: Ian Ashwell  Umpire2: Geoff Wheeler  
Scorers:  Not specified
Edmonds, Anthony F
Edmonds, Mark P
Pape, Timothy L (c)
Morrey, James M (+)
Danaher, Myles
Flint, Cameron
Danaher, Alexander
Bourke, David
Wain, Mitchell
Beaumont, Jack
Curnow, Daniel
 
Hawley, Clayton K (c)
Wood, Jackson
Kat, Charlie (+)
Andrews, Matthew P
Laws, Nicholas
Pumpa, Kiel
Wallis, Hayden
Mehta, Aakash
Saxena, Ankit
Dassanayake, Sarinda
Rodrigo, Sandaruwan
Eastern Cricket Association - D Turf (Mair Shield)
Round 13 - Sat 22 Feb 2020 (12:30PM), Sat 29 Feb 2020 (12:30PM)
Hawthorndef byAshwood
Venue: St. James ParkMatch ID: 3189673
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Gomes, Gavin G
Hayden, David
Choksi, Nirman
Thomas, William J
McHarg, Hugh C
Gill, Gurkamal S
Memon, Mohsin
Walsh, Anthony S (+)
Jayawardane, Shamal R
Dissanayake, Ravin
Gill, Gurkaran S (c)
 
Fitzpatrick, Nathan J (c)
Gallacher, David
Kennedy, Ryan A
Suaris, Shivetha Amrith
Jong, Alex
Dunn, James
Wall, Connor R
Singh, Gurpreet A
Shepherd, Trevor
 
The following players did not play on:
Day 1 Day 2
Jong, Alex
Dunn, James
Eastern Cricket Association - Under 12B G Male
Round 9 - Sat 22 Feb 2020 (8:30AM), Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
Richmond Union Blackdef byAshwood
Venue: Burnley OvalMatch ID: 3317251
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Shaw, Aiden
********
Toor, Tej
McClay, Sinead
Payne, Izaac
De Matteo, Hugo
Solley, Jonah
Ludeman, Zach
Patterson, Archie (c) (+)
Patterson, Oliver (+)
Baade, Huon
Murrihy, Lily (+)
 
Coach:  Payne, Travis
Team Manager:  Fish, Jacinta
 
Steer, Oliver
Healy, Joshua
Berry, Lucas
Gunatilake, Romesh
Hawtin, Charlie
Hawtin, Murray
Ford, Tom
Bryan, Sam
Dharmawardena, Asher
Dvorak, Jimmy
Brown, Ethan
Fitton, Hugo
 
Coach:  Steer, Brad
Eastern Cricket Association - Under 10 Sunday Green
Round 14 - Sun 1 Mar 2020 (8:30AM)
Surrey Hills BluedefAshwood Blue
Venue: Surrey Park (Oval 3 - South East)Match ID: 3343410
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Murphy, James (+)
Campbell, Lenny (c) (+)
Hawking, William
van der Pligt, Marco
Monkhouse, Edward
Tung, Matthew
Macey, Luke
Kinsella, Ryan
 
Coach:  van der Pligt, Luke
 
Hawtin, Murray (c)
Fitton, Hugo
Budhiraja, Kanan
Scott, Rhys
Edmonds, Josh
Cherry, Max
Ford, Kaity
 
Coach:  Edmonds, Mark P
Eastern Cricket Association - Under 10 Sunday Green
Round 14 - Sun 1 Mar 2020 (8:30AM)
Ashwood GolddefSurrey Hills Gold
Venue: Ashwood Secondary CollegeMatch ID: 3343411
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Thomas, Cillian
D'Souza, Nathan
Keenan, James
Selak, David
Athauda Arachchi, Denith
Hari, Ezra
Samarajeewa, Jeremey
 
Coach:  D'Souza, Sunil
 
Abel, Brad
de Josselin, Harry
Slyfield, Oliver
Ho, Keaghan
Mahesh, Neil
Trace, Benjamin
 
Coach:  Corbett, Richard
Scorer:  de Josselin, Julie
Eastern Cricket Association - Under 14C S J Mason
Round 9 - Fri 21 Feb 2020 (5:15PM), Fri 28 Feb 2020 (5:15PM)
Canterbury C2defAshwood
Venue: Hislop Park (East Oval)Match ID: 3306426
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Appleton, Henry
Galbraith, Oscar
Galbraith, Alec
MURRAY, ANGUS
Starick, Lachlan
Wickremasinghe, Rohan
Joyce, Benjamin
Johnston, Robert
Rizza, Harry (+)
Battle, Lachlan
Farmer, James
Dumbleton, Byron
Schultz, Mason
Baxter, Jakob
 
Coach:  Appleton, Grant
Team Manager:  Cardillo, Joel
 
Lee, William
Billing, Harly
Gan, Hong Jin
Lee, Hamish
Mangan, Bertie
Brown, Isaac
Rainsford, Dansiam
Morrison, Angus
O'Meara, Nicholas
Whitfield, Harrison
Thatcher, Sam
 
Coach:  Lee, Tim
Eastern Cricket Association - Under 12C F Jackson
Round 14 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
AshwooddefCanterbury C3
Venue: Jingella ReserveMatch ID: 3328463
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Murphy, Dylan
Lee, Hayden
Lee, Mitchell
Pattison, Daniel
Choi, Leonardo
Touloupis, Yianni
Manuel, Daniel
Smith, Lachlan
Chan, Bailey
ANAGNOSTAKIS, MATTHEW
 
Coach:  Touloupis, Peter
Team Manager:  Lee, Emma
 
Marquet, Archie
Gant, Ben
Luttick, Oliver
Wood, Archie
Ross, Johnny
Russell, Callum
McInnes, Will
Robinson, Oscar
Battle, Lachlan
 
Coach:  Marquet, Joshu
Team Manager:  Gant, Aaron
Eastern Cricket Association - Under 10 Blue
Round 14 - Sat 29 Feb 2020 (8:30AM)
Ashwood Bluedef bySTC South Camberwell Red
Venue: Ashwood Secondary CollegeMatch ID: 3328588
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Guenebaut, Valentin
Barton, Ava
CHOI, Oliver
Malawwethantri, Harein
White, Max
Wijeyesinghe, John
 
Coach:  Curnow, Jim
 
Bond, Bernard
Alberts, Michael (+)
Ralph, Henry
Story, Samson
Alati, Anthony
Lethlean, Roy (c)
Gallagher, Jack
 
Coach:  Bond, Mark
Eastern Cricket Association - Under 10 Blue
Round 14 - Sat 29 Feb 2020 (8:00AM)
STC South CamberwellvAshwood Gold
Venue: Nettleton Park (West pitch)Match ID: 3328589
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Urquhart, Samuel
Slattery, Jack
Martin, Caleb (+)
Walker, Hamish (+)
Reid, Blake (c)
Farrant, Lachlan
 
Coach:  Walker, Cameron
 
Team not available
Inner South East Cricket - Under 11 Saturday - Tim Hogan Grade
Round 14 - Sat 22 Feb 2020 (8:45AM)
Ashwooddef byMurrumbeena (Blue)
Venue: Jordan ReserveMatch ID: 3334222
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Bellairs, Ewan
Lee, Samuel
Lee, Hamish
Brady, Henry
Papageorgiou, Christos
Gorey, Jaylen
 
Coach:  Lee, Tim
 
Wood, Joe (+)
Robertson, Jackson
Brady, Tadhg
Jackson, Charlie (+)
Williams, Jake
Sheedy, Max
Lancaster, Harley (c)
Conrad-Stewart, Lucas
Dunn, Lenny
 
Coach:  Lancaster, Jodi
Team Manager:  Wood, Jane
Eastern Cricket Association - Kookaburra T20 Cup (www.kookaburra.biz)
Round QF - Tue 28 Jan 2020 (5:30PM)
Deepdene UnitingdefAshwood
Venue: Hays Paddock (South Oval)Match ID: 3394017
Umpires: Umpire1: Edward Secker  Umpire2: Moklesur Rahman  
Scorers:  Not specified
Kapoor, Kern
Harford, Daniel (c)
Menz, Christopher J (+)
Soeny, Akash
Clarke, Justin P
Valentine, Nicholas
Madan, Divyam
Achal, Justin
Riddle, Harry R
Goyal, Somye
Gregory, Patrick
 
Shepherd, Trevor
Beaumont, Jack
Danaher, Myles
Edmonds, Anthony F
Edmonds, Mark P
Pape, Timothy L
Wain, Mitchell
Flint, Cameron
Dissanayake, Shane A
Bourke, David
Curnow, Daniel
Mercantile Cricket Association - B Sunday Grade
Round SF - Sun 8 Mar 2020 (11:00AM)
Ashwooddef byCarnegie United
Venue: Essex Heights ReserveMatch ID: 3401295
Umpires: Umpire1: John Sexton  Umpire2: Ashwin Kumar  
Scorers:  Not specified
Oana, James (+)
Curnow, Daniel
Arulanandam, Nigel (c)
McMahon, James H
Ajgaonkar, Sanjeet
Tu, Shieng
Jones, Brendan
Morton, Ari
Evans, Ryan
Wain, Mitchell
Ranasinghe, Nuwan
Kingston, David
 
Gandhi, Kartheck
Yoosuf, Riyaz (c)
Punchihewa, Saman
Mansoor, Maqsud A (+)
Hameed, Zafran
Prathap Kumar, Ram
Dhanasekara Mudiyanselage, Lalanka K
Yoosuf, Sharafath
Zayaan, Ahmed
Nisamdeen, Azam
Ponnaganti, Madhav
Nawas, Nabeel
Inner South East Cricket - Under 15A Friday - Emidio Pugliese Shield
Round 9 - Fri 7 Feb 2020 (5:00PM), Fri 14 Feb 2020 (5:00PM)
Notting Hill-Brandon Parkdef byAshwood
Venue: Columbia ParkMatch ID: 3330072
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Easton, Jake
Taylor, James (c)
Harman, Nicholas
Sherwin, Harry
Pensa, Brady L
Dennehy, James
Naylor, Cooper
Dakin, Rhys
Isbel, Caleb
King, Terron
Thompson, Lachlan (+)
Tikfesis, Daniel
Thompson, Callum
 
Coach:  Taylor, Matthew
 
Thurston, Sam (c)
Macgibbon-Parker, Ian
Healy, Cameron (+)
Papalia, Anthony
Russo, Brendan
Wijeweera, Visith
Kinnane, Thomas
McMahon, Patrick j
Von Fersen, Jack m
Croxford, William
Bryan, Jesse
Billing, Noah
 
Coach:  Bryan, Brett
Inner South East Cricket - Under 11 Sunday - Michael Lawson Grade
Round 14 - Sun 23 Feb 2020 (8:45AM)
Maccabi AJAX (Green)defAshwood
Venue: Caulfield Park (Oval 5)Match ID: 3341040
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Matthews, Callan
Levy, Jacob
Zohar, Ashton (+)
Rubin, Miles (+)
Waisman, Hugo (c)
Suss, Jordan
Jacobs, Ethan
 
Coach:  Goldberg, Brian
 
Bennet, Louis
Brockway, Zachary
Davis, Nikolas
Granig, Liam
Macdonald, Joshua
Piho- Hussey, Daniel
Sautner, Karl
Wu, Lachlan
Inner South East Cricket - Under 13 Sunday - John Wilson Shield
Round 3 - Sun 3 Nov 2019 (8:45AM), Sun 10 Nov 2019 (8:45AM)
Ashwood (Gold)def byToorak-Prahran (Blue)
Venue: Jingella ReserveMatch ID: 3340846
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Taranto, Ryan
Antipas, Dion
Gunatilake, Romesh
De kauwe, Yannick (c)
Kelly, Max
Von Fersen, Jack m
Corben, Daniel
Healy, Joshua
Rainsford, Dansiam
Sest, Tom
Hawtin, Charlie
 
Coach:  Antipas, Ilias
Team Manager:  Sest, Mike
 
Westaway, Fletcher
Hunter, Will B
Phimister, Nicholas
Merunovich, Maxim
Yuvaraj, Sash
Meares, Conor B (+)
Lacey, Oliver
Entwisle, Ollie
Verona, Marco
Levy, Nico
 
Coach:  Zayler, Stephen
The following players did not play on:
Day 1
Levy, Nico
Inner South East Cricket - Under 15B (turf) Sunday - Gary Kitto Shield
Round 3 - Sun 10 Nov 2019 (8:45AM)
AshwooddrewMoorabbin (White)
Venue: Essex Heights ReserveMatch ID: 3342411
Umpires: Umpire1: Thomas Golz  
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Rando, Jordie A
Pabst, Jude (c)
Mehta, Arjun
Thomas, Shaun
Chandler, Alex D (+)
Nandini, Tanush
Sarpal, Uddish
Sood, Pranay
angi, krish
Singh, Shehzad
 
Coach:  SARPAL, Tarun
Team Manager:  Chandler, Mark D
Scorer:  Chandler, Mark D
Mercantile Cricket Association - C South Grade
Round 20 - Sun 1 Mar 2020 (12:30PM)
Ashwooddef byEast Doncaster
Venue: Essex Heights ReserveMatch ID: 3235749
Umpires: Umpire1: Peter Maddocks  Umpire2: Rishupal Singh Chhabra  
Scorers:  Not specified
Wall, Connor R
Macgibbon-Parker, Ian
James, Jomesh
Jones, Brendan
Gunatilake, Sandanu J
Ashraf, Mursal u
Knowles, Stephen (c)
Haralambakis, Fotios
Ashraf, Misbah
Parker, Henry
Moore, Jack
Koudampally, Chandra
 
Vaughan, Craig
Vasarelli, Paul (+)
Corbally, Conor S
Maizels, Scott
Kahaduwaarachchi, Yasiru
Duncan, Mitchell
Bedi, Armaan
Lyall, James (c)
Oakley, Jayden R
Scala, Nickolas
Fazio, Kalan
Inner South East Cricket - Under 13 Sunday - Tim Boyce Shield
Round 9 - Sun 9 Feb 2020 (8:45AM), Sun 16 Feb 2020 (8:45AM)
AshwooddefEast Malvern Tooronga (Green)
Venue: Jingella ReserveMatch ID: 3340915
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Senaweera, Seth
Loft, Xavier
Ajani, Joel J (+)
Billing, Harly
Ford, Jack
Corben, Daniel (+)
Weerasiri, Gyan (c)
Chan, Bailey
Ford, Tom
 
Coach:  Billing, Dan
 
Glassenbury, Angus
Weller, Thomas (c)
McKay, Charlie (+)
Douez, Oscar
Taliadoros, Charles
Dean, Oliver (+)
Orelup, Owen
Jurac, Oliver
Maisey, Oliver
Stanton, Harry
Tamaressis, Luke
 
Coach:  Taliadoris, Jason
Team Manager:  McKay, Tony
Inner South East Cricket - Under 13 Sunday - Tim Boyce Shield
Round 9 - Sun 9 Feb 2020 (8:45AM), Sun 16 Feb 2020 (8:45AM)
Murrumbeena (Gold)vAshwood (Gold)
Venue: Murrumbeena Park (Oval 2)Match ID: 3340914
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Laing, Angus
Briggs, Samuel
Cegarra Fenton, Carlos
Crough, Roy (+)
Parton, Rafael
Newby, Lachlan
Ansell, Jake
Hunter, Joshua (+)
Agrawal, Rudra (c)
Pardeshi, Kartik
 
Coach:  Briggs, Simon
Team Manager:  Fenton, Carmel
 
Sest, Tom
Berry, Lucas
Taranto, Ryan
Antipas, Dion
Gunatilake, Romesh
Von Fersen, Jack m (c)
Hawtin, Charlie
De kauwe, Yannick
Kelly, Max
Steer, Oliver
 
Coach:  Antipas, Ilias
Team Manager:  Sest, Mike
Inner South East Cricket - Under 17B Sunday - Stephen Zayler Shield
Round 9 - Sun 9 Feb 2020 (8:45AM), Sun 16 Feb 2020 (8:45AM)
Monash-Glen WaverleydefAshwood
Venue: Carlson ReserveMatch ID: 3342295
Umpires: Umpire1: Kingsley Pakkianthen  
Scorers:  Not specified
Navurunnage, Jaylen C
Navurunnage, Dillon I
Pillai, Shanley Rahulan
Dayal, Prakrit
Brown, Owen (c)
Samarakoon, Kushan (+)
Canobi, Matt A
Mahon, Patrick
Karthikeyan, Snekith
Green, Jonathan
GAMAGE, Rasith
Gupta, Ishan
 
Reid, James M
Wall, Connor R
Wain, Mitchell
Curnow, Daniel (+)
Suaris, Shivetha Amrith (c)
Cordeiro, Liam
Bennetts, Riley D
Gunatilake, Sandanu J
Ashraf, Mursal u
Ashraf, Misbah
Moore, Jack
Inner South East Cricket - Under 15B (turf) Alan Taylor Shield
Round 9 - Sun 9 Feb 2020 (8:45AM), Sun 16 Feb 2020 (8:45AM)
Ashwooddef byMt Waverley (Jeffries)
Venue: Essex Heights ReserveMatch ID: 3342540
Umpires: Umpire1: Gerald Pinto  
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Kaul, Avi
Goode, Alexander R (+)
Jackman, Lucas J
Eames, Lachlan
Stecher, Daniel
Storan, Spencer H
Stonehouse-Melke, Luke
Jones, Lucas
Mehta, Arnav V
Fernando, Gishain
Cooper-Wallis, Oliver (c)
Malhotra, Jai
varshney, shreesh
 
Coach:  Goode, Duncan
The following players did not play on:
Day 2
Goode, Alexander R
Eastern Cricket Association - LOC 8 - 35 overs (Carr Sheild)
Round SF - Sat 7 Mar 2020 (12:30PM)
Richmond CitydefAshwood
Venue: W.J Cox Oval Match ID: 3403619
Umpires: Umpire1: Sam Pisano  
Scorers:  Not specified
Capp, Andrew
Haintz, Benn
Paspa, Tyron
Robson, David
Brown, Ben x
Brown, Will (+)
Read, Andrew (c)
Strutte, Matthew
Chowdhary, Afzal Azeem
Gupta, Gaurav
Ekanayake, Gadya
Georgiades, Matthew (sub)
 
Coach:  Hawley, Clayton K
 
Lee, James A
Lee, Thomas M
Wall, Connor R (+)
Healy, Cameron (+)
Kinnane, Thomas
McMahon, Patrick j (sub)
Kinnane, Roy A
Healy, Dale
Mehta, Abhay
Wall, Arthur
Murphy, Sean
McMahon, Simon (c)
All Girls Cricket Competition - 13&U Stage 1 - Wednesday (North)
Round 14 - Wed 19 Feb 2020 (5:00PM)
AshwooddrewGlen Waverley
Venue: Ashwood Secondary CollegeMatch ID: 3315651
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Barton, Ava
Ilsley, Araliya
Chhit, Jayda
Dhame, Pranavi
Barton, Eliza (c)
 
Coach:  Hawtin, Suzannah
 
Connaughton, Mackenzie (c) (+)
Subasinghe, Senuli
Dassanayake, Anuki (+)
Rahubadde Kankanange, Minuli
Wijesena, Sayu
Fischbacher, Victoria
Jadhav, Tanishka
 
Coach:  Ventura, Ashley