Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
A Turf (Sturgess Shield) 14 22 Feb 20
29 Feb 20
Ashwood
8/87(cc)  CK Hawley 4/10
def by Richmond City
1/90 S Rodrigo 53*  
Essex Heights Reserve 
D Turf (Mair Shield) 13 22 Feb 20
29 Feb 20
Hawthorn
8/135(cc) GG Gomes 30 SR Jayawardane 25*  
def by Ashwood
3/136  D Hayden 2/35
St. James Park 
C South Grade 20 1 Mar 20 Ashwood
9/120(cc) J Moore 43 B Jones 27  C Vaughan 4/16 CS Corbally 2/24
def by East Doncaster
5/124 N Scala 34  F Haralambakis 2/14 I Macgibbon-Parker 2/25
Essex Heights Reserve 
Under 14C S J Mason 9 21 Feb 20
28 Feb 20
Canterbury C2
6/163(dec) A MURRAY 29 H Rizza 28  
def Ashwood
69  R Wickremasinghe 2/3 J Farmer 2/3
and 7/34(cc)  
Hislop Park (East Oval) 
13&U Stage 1 - Wednesday (North) 14 19 Feb 20 Ashwood
7/73(cc)  
drew Glen Waverley
2/74  
Ashwood Secondary College 
Under 12B G Male 9 22 Feb 20
29 Feb 20
Richmond Union Black
117 S McClay 29  R Gunatilake 4/10 C Hawtin 2/3 E Brown 2/8
def by Ashwood
9/179(cc)  O Patterson 3/8
Burnley Oval 
Under 12C F Jackson 14 29 Feb 20 Ashwood
6/82  
def Canterbury C3
4/79  L Smith 2/4
Jingella Reserve 
Under 10 Blue 14 29 Feb 20 Ashwood Blue
def by STC South Camberwell Red
Ashwood Secondary College 
Under 10 Blue 14 29 Feb 20 STC South Camberwell
v Ashwood Gold
Nettleton Park (West pitch) 
Under 15A Friday - Emidio Pugliese Shield 9 7 Feb 20
14 Feb 20
Notting Hill-Brandon Park
147 R Dakin 42  B Russo 3/15 N Billing 2/5 Pj McMahon 2/16 V Wijeweera 2/19
def by Ashwood
153 C Healy 46*  T King 2/9 H Sherwin 2/16 J Easton 2/22
Columbia Park 
Under 11 Saturday - Tim Hogan Grade 14 22 Feb 20 Ashwood
9/160  
def by Murrumbeena (Blue)
14/173  H Brady 3/18
Jordan Reserve 
Under 13 Sunday - Tim Boyce Shield 9 9 Feb 20
16 Feb 20
Murrumbeena (Gold)
3/171(cc) S Briggs 36*  
v Ashwood (Gold)
55  J Ansell 2/1 K Pardeshi 2/11
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 13 Sunday - Tim Boyce Shield 9 9 Feb 20
16 Feb 20
Ashwood
5/125(cc) JJ Ajani 28*  
def East Malvern Tooronga (Green)
119 T Weller 28*  B Chan 2/6
Jingella Reserve 
Under 11 Sunday - Michael Lawson Grade 14 23 Feb 20 Maccabi AJAX (Green)
9/180  J Macdonald 2/13 L Wu 2/15
def Ashwood
18/109(cc)  J Suss 6/13 C Matthews 3/2 J Levy 3/11 H Waisman 2/16
Caulfield Park (Oval 5) 
Under 17B Sunday - Stephen Zayler Shield 9 9 Feb 20
16 Feb 20
Monash-Glen Waverley
6/179 K Samarakoon 42 S Pillai 36 MA Canobi 34  M Wain 3/38 CR Wall 2/35
def Ashwood
7/173(cc) M Wain 48 D Curnow 46*  S Pillai 3/22 P Mahon 2/21
Carlson Reserve 
Under 15B (turf) Alan Taylor Shield 9 9 Feb 20
16 Feb 20
Ashwood
48  LJ Jackman 6/15 L Jones 2/1
and 3/26(cc)  SH Storan 2/9
def by Mt Waverley (Jeffries)
7/158(cc) G Fernando 50* AR Goode 33 A Kaul 26  
Essex Heights Reserve 
Under 10 Sunday Green 14 1 Mar 20 Surrey Hills Blue
8/147  K Budhiraja 2/12
def Ashwood Blue
8/123 H Fitton 28*  L Macey 2/14
Surrey Park (Oval 3 - South East) 
Under 10 Sunday Green 14 1 Mar 20 Ashwood Gold
9/154(cc) N D'Souza 28*  K Ho 4/16
def Surrey Hills Gold
9/123(cc)  D Athauda Arachchi 5/4 E Hari 2/17
Ashwood Secondary College 
Kookaburra T20 Cup (www.kookaburra.biz) QF 28 Jan 20 Deepdene Uniting
4/149(cc) N Valentine 58* D Harford 32  J Beaumont 2/14
def Ashwood
8/136(cc)  A Soeny 3/16
Hays Paddock (South Oval) 
B Sunday Grade SF 8 Mar 20 Ashwood
121 R Evans 25  LK Dhanasekara Mudiyanselage 3/10 N Nawas 2/26
def by Carnegie United
8/125 R Yoosuf 45* R Prathap Kumar 29  A Morton 2/13 D Kingston 2/14 JH McMahon 2/23
Essex Heights Reserve 
LOC 8 - 35 overs (Carr Sheild) SF 7 Mar 20 Richmond City
8/207(cc) D Robson 51* B Haintz 50* M Strutte 28  T Kinnane 3/28
def Ashwood
8/114 CR Wall 52* A Mehta 25  T Paspa 3/16 A Read 2/10 B Haintz 2/20
W.J Cox Oval